83-010 Straszyn, ul. Chabrowa 33
tel.: 58 352 13 13, tel. kom.: 782 300 500

 

Strona główna > Artykuły > Wokół domu cz. 5. Kot brytyjski krótkowłosy [PORADNIK]

Wokół domu cz. 5. Kot brytyjski krótkowłosy [PORADNIK]   2014-10-31

Kiedy decyzja o pojawieniu się kota w naszym domu już zapadła, pozostaje jeszcze kilka kwestii. Jedną z ważniejszych jest pytanie: rasowy czy nie? Posiadanie kota rasowego ma wiele plusów - dobra hodowla to gwarancja zdrowia kociaka, możemy także wybrać rasę, która temperamentem będzie najbardziej pasowała do naszego charakteru oraz oczekiwań.

 

 

kot brytyjski krókowłosy

Kot brytyjski krótkowłosy. Imię: Aberdeen

 

 

Obecnie jedną z najpopularniejszych ras jest kot brytyjski. Wybierany jest zarówno ze względu na swój wyjątkowy „misiowaty” wygląd, dzięki któremu zyskuje rzesze fanów, jak i ze względu na swój charakter – to kot stateczny, bez zapędów niszczycielskich i upodobania do skakania po firankach.

 

 

Rzymskie korzenie

 

Kot brytyjski jest jedną z najstarszych ras, pochodzi z Egiptu i stamtąd przywędrował do Europy. Wielu cesarzy rzymskich było wielbicielami kotów, a tę rasę Rzymianie upodobali sobie szczególnie, ze względu na wielkie umiejętności łowieckie, co pozwalało chronić zapasy żywności.  Z tego powodu legiony rzymskie zabierały koty, które wędrowały razem z nimi. Na Wyspy Brytyjskie przybyły najprawdopodobniej w II wieku n.e.

 

 

Wygląd

 

Brytyjczyki są największą rasą spośród kotów krótkowłosych. Mają krępą, muskularną budowę ciała, krótkie, mocne łapy, szeroką pierś i dużą głowę. Najpopularniejszą odmianą kolorystyczną jest niebieski (właściwie szaroniebieski), ale występują one we wszystkich wariantach kolorystycznych. Futro, przypominające w dotyku plusz, mają krótkie i bardzo gęste. Cechą charakterystyczną są także oczy – duże i okrąglę, o niesamowitej bursztynowej barwie.

 

 

Charakter brytyjczyka

 

To jednak dzięki charakterowi to właśnie ta rasa zyskuje ogromną popularność. Koty brytyjskie są niezwykle inteligentne, z mocno rozwiniętym poczuciem własnej wartości i godności.  Sprawie to, że koty te, mimo iż bardzo przywiązują się do właścicieli, są zawsze jakby trochę obok, nie zabiegają zazwyczaj o uwagę. Niepotrzebnie nie podnoszą głosu, w przeciwieństwie np. do persów, miauczący Brytyjczyk do rzadkość. Właściwie tylko w jednym wypadku nie wahają się używać głosowej perswazji – jest to oczywiście pora posiłków, która jak twierdzą niektórzy trwa cały dzień, gdyż jedzenie dla nich jest sprawą pierwszorzędną.

 

Kotów tych, także ze względu na swoje gabaryty, nie zobaczymy raczej skaczących po karniszach. Wolą życie przypodłogowe, chociaż niektórym osobnikom zdarza się skakanie na wyższe meble. Lubią usadowić się w miejscu, skąd mają widok na wszystko dookoła i z pozoru obojętną miną patrzą na wszystkich dookoła. Radzą sobie doskonale zarówno w domach, jak i małych mieszkaniach. Umeblowanie dość dobrze znosi obecność kota brytyjskiego, pod warunkiem zapewnienia mu miejsca do drapania, nie powinniśmy mieć problemów ze stratą ulubionej kanapy.

 

Należy pamiętać, że stateczność tej rasy dotyczy osobników dorosłych. Małe kociaki, jak wszystkie dzieci, są żywe i ciekawskie. Te starsze patrzą wręcz z pogardą na młode osobniki goniące za myszami, chociaż i dorosłym kotom zdarzają się chwile beztroskiej gonitwy za piórkiem.

 

Kto raz zamieszka z kotem brytyjskim zakocha się w tych wyjątkowych zwierzętach. Ich jedyną wadą jest to, że biegnący Brytyjczyk wydaje odgłos podobny do stada słoni, czemu trudno się dziwić gdyż ich waga może dochodzić do 10 kilogramów.

 

/Pszczu/

 

 

Czytaj także: Dom dla kota. Uwaga na niebezpieczne rośliny

 


Inne artykuły: