83-010 Straszyn, ul. Chabrowa 33
tel.: 58 352 13 13, tel. kom.: 782 300 500

 

Strona główna > Artykuły > Przewodnik cz. 1. Spacer przez Gdańsk wzdłuż Raduni [MAPA]

Przewodnik cz. 1. Spacer przez Gdańsk wzdłuż Raduni [MAPA]   2014-05-07

Pokrzyżacki kanał Raduni to jeden z charakterystycznych elementów "wystroju" Gdańska. Zaczyna się już w Pruszczu Gdańskim i przez gdańskie dzielnice św. Wojciech, Orunię i Śródmieście, po 13,5 km wpada do Motławy na wysokości ul. Wapienniczej. Przejście jego brzegiem to okazja poznania ciekawych historii i zabytkowych budowli Starego Miasta Gdańska od średniowiecza po XX wiek.

 

 

 

 

Czerwony most na Kanale Raduni

 

Wycieczkę najlepiej zacząć od Targu Siennego i Targu Krowiego, których nazwy oddają historyczne przeznaczenie placów obecnego parkingu i przystanków autobusowych vis a vis Bramy Wyżynnej i Katowni z Wieżą Więzienną. W pobliżu ślad po zburzonej siedzibie loży wolnomularskiej w Gdańsku (ul. Masońska). Dalej Mały Labirynt czyli park i wybrzuszony most żelazny z kutym herbem miasta na zwieńczeniu.

 

 

 

Siedziba komisarza LN w Wolnym Mieście Gdańsku

 

Na kilkaset metrów kanał Raduni znika pod ziemią (obok dawnej siedziby Wysokich Komisarzy Ligi Narodów obecnie Nowego Ratusza i pod ul. Wały Jagielońskie). Na powierzchnię "wychodzi" znowu obok siedziby gdańskiej Prokuratury Okręgowej (wcześniej władz komitetu wojewódzkiego PZPR). Tam warto przyjrzeć się niewielkiemu, ale unikalnemu renesansowemu portalowi z 1767 roku upamiętniającemu sierociniec i szpital przy kościele św. Elżbiety.

 

 

 

Czerwony winobluszcz na kamienicy opatów pelplińskich

 

Przy kolejnym moście na Nowej Raduni dawna siedziba opatów pelplińskich z porastającym ścianę dzikim winem (wspaniałe kontrasty jesienią). W tym miejscu chętnie przebywają się dzikie kaczki, łase na smakołyki od przechodniów.

 

 

 

Ciężki od kłódek most zakochanych w Gdańsku

 

Kolejny most na kanale wzniesiono przy Ratuszu Staromiejskim na ul. Korzennej, którego wnętrze pełne jest fragmentów architektonicznych z innych rejonów Gdańska (np. renesansowa trójarkadowa ściana kamienna z wielkiej sieni Domu Schumannów).

 

 

 

Wielki Młyn i Święta Katarzyna w ogniu

 

Dalej charakterystyczny Wielki Młyn, przerobiony na minigalerią handlową - który jest uzasadnieniem kanału Raduni (jego żarna napędzało w czasach świetności 18 kół wodnych) oraz jego mniejszy brat - Mały Młyn. Obok młynów kościół św. Katarzyny - jeden z najstarszych i najbardziej doświadczonych pożarami w Gdańsku (przetrwał kilka - ostatni w 2006 r.) - z carillionem i epitafium Jana Heweliusza.

 

 

 

Gdańska Poczta walczy!

 

Równolegle do kanału przejść można ulicami Wodopój i Stajenna, które informują o swej przeszłości. Przy zbiegu "rybackich" ulic Gdańska kanał gwałtownie skręca w stronę Motławy mijając Pomnik Obrońców Poczty Polskiej i siedziby Poczty Polskiej, bronionej bohatersko 1 września 1939 roku. Tuż przed ujściem kanał Raduni opływa pozostałości dawnego grodziska książąt pomorskich i zamku krzyżackiego w okolicy ul. Sukienniczej i Rycerskiej.

 

 

 

Spacer po Gdańsku. Palcem po mapie

 

Przejście wzdłuż kanału Raduni przez centrum Gdańska to 2-kilometrowy spacer połączony z 2-godzinnym poznawaniem historii miasta.

 

 

 

Zobacz także:

 

 

 

* * *

 

 

Domy w Straszynie i Juszkowie - Gdańsk i Kaszuby na wyciągnięcie ręki

 

Kliknij, by wypełnić formularz i otrzymać ofertę


Inne artykuły: