83-010 Straszyn, ul. Chabrowa 33
tel.: 58 352 13 13, tel. kom.: 782 300 500

 

Strona główna > Artykuły > Wokół domu cz. 2. Jak kupować miód? [PORADNIK]

Wokół domu cz. 2. Jak kupować miód? [PORADNIK]   2014-10-10

O dobroczynnych właściwościach miodu nie trzeba nikogo przekonywać. Wspomaga układ odpornościowy, poprawia przemianę materii, wzmacnia serce i układ moczowy, łagodzi objawy wielu dolegliwości. Istnieje nawet gałąź medycyny niekonwencjonalnej, zwana apiterapią, która zajmuje się leczeniem chorób produktami pszczelimi. Miód warto wprowadzić do swojej diety, pytanie tylko który wybrać i jak go spożywać, żeby czerpać w pełni z jego pożytecznych cech.

 

 

plaster miodu

Plaster miodu z bliska

 

 

Najważniejszą sprawą jest, żeby kupić „dobry” miód. Kupno prawdziwego miodu staje się coraz trudniejsze, bo zdarzają się pszczelarze, którzy chrzczą naturalny miód sztucznym, dlatego umiejętność rozpoznania dobrego produktu jest niezwykle przydatna.

 

 

Jak sprawdzić miód?

 

Warto kupować miody regionalne, okazuje się, że organizm zna pyłki kwiatów, które rosną w jego otoczeniu i te będą służyły mu najlepiej. Wysokiej jakości miody promuje Polski Związek Pszczelarski, na opakowaniach takich produktów umieszczane jest jego logo. Istnieje także kilka sposobów, na poznanie z jakim towarem mamy do czynienia:

 

1. Krystalizcja. Miód ze względu na swój bogaty skład może być przechowywany nawet rok, jednak już 2-3 miesięce po zbiorze powinien się skrystalizować. Jest to naturalny proces, który nie zmienia jego właściwości odżywczych. Wyjątkiem jest miód akacjowy, który krystalizuje się wolniej. Sztuczne miody nie krystalizują się.

 

2. Test rozpuszczania. Do szklanki zimnej wody wlej łyżeczkę miodu. Dobry miód będzie rozpuszczać się nierównomiernie tworząc smugi w wodzie. Miody sztuczne rozpuszczają się równomiernie i szybko.

 

3. Test ściekania. Nabierz miód na łyżeczkę i jednostajnym strumieniem lej go na talerzyk. Powinien ściekać równomiernie, nie rwąc się i tworząc na talerzyku piramidkę. Konsystencja sztucznego miodu będzie jednolita, bez żadnych grudek a miód rozleje się po talerzu.

 

4. Test wagi. W litrowym słoiku nie powinno być mniej niż 1,4 kg miodu.

 

Proces produkcji miodu jest praco- i czasochłonny, dlatego litrowy słoik miodu nie może kosztować poniżej 30 zł.

 

 

Jak przechowywać miód?

 

Miód łatwo chłonie zapachy, należy więc go przechowywać w pomieszczeniu suchym, przewiewnym i chłodnym, o temperaturze nie większej nić 18°C. Nadmierne podgrzewanie miodu pozbawia go całkowicie właściwości leczniczych. Jeśli chcemy podgrzać miód, żeby odzyskał swoja płynną postać, trzeba go włożyć do garnka z ciepłą wodą (nie przekraczającą 25°C) i delikatnie mieszać drewnianą łopatką.

 

 

Ile można zjeść miodu? Dawka dzienna dla dziecka i dorosłego

 

Spożywanie miodu jest zalecane według następujących dawek:

  • dzieci  od 1-go roku życia    7 gram dziennie
  • dzieci do 16 lat    10-50 gram dziennie
  • dorośli     50-100 gram dziennie

 

Łyżka miodu to około 20 gram. Łyżeczka miodu to około 10 gram.

 

Miód to cukier wiec powinny uważać na niego osoby cierpiące na cukrzycę, kobiety w ciąży. Może być także alergenny więc nie powinny go spożywać małe dzieci, nawet do drugiego roku życia. 

 

/Pszczu/

 

 

Sprawdź: Jaki miód na serce

 


Inne artykuły: