83-010 Straszyn, ul. Chabrowa 33
tel.: 58 352 13 13, tel. kom.: 782 300 500

 

Strona główna > Artykuły > Przewodnik cz. 10. Muzeum Drugiej Wojny Światowej w Gdańsku [FOTO]

Przewodnik cz. 10. Muzeum Drugiej Wojny Światowej w Gdańsku [FOTO]   2014-05-30

W sąsiedztwie dawnego średniowiecznego zamku krzyżackiego, dokładnie po drugiej stronie Kanału Raduni powstanie Muzeum II Wojny Światowej. Zajmie działkę o powierzchni 1,7 ha, wykorzystywanej uprzednio przez ZKM jako zajezdnia autobusowa, a jeszcze do 2. wojny gęsto zabudowanej kamieniczkami.

 

 

 

O tym miejscu będzie głośno

 

 

muzeum wojny gdańsk

Zwycięski projekt architektoniczny MIIWŚ. Źródło. muzeum

 

 

 

Tajemnice pod ziemią

 

Prace przy powstaniu muzeum już trwają. Teren przyszłej budowy zbadali archeolodzy i natknęli się na pozostałości dawnych uliczek Małej i Piekarniczej. Zabezpieczyli również resztki naczyń kuchennych, starą maszynę do szycia Singer i porcelanowe kapsle od butelek z napisem "Danzig" oraz złom z pożaru miasta w marcu 1945 r.

 

 

 

Kiedy otwarcie?

 

Właściwa inwestycja rozpoczęła się wiosną 2012 roku, a muzeum miało być gotowe na 1 września 2014 roku, 75. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Dziś już wiadomo, że otwrcie muzeum nastąpi najwcześniej w 2016 roku.

 

 

 

Koncepcja i zbiory

 

Instytucja będzie pełniła nie tylko funkcję muzealną, ale i aktywnego ośrodka edukacji, kultury oraz nauki (działał będzie ośrodek dokumentacji archiwalnej i badań naukowych oraz centrum spotkań i konferencji krajowych i międzynarodowych). Muzeum ma opowiadać o wszystkich aspektach wojny totalnej i ogólnośwaitowej oraz wydarzaniach jej towarzyszących – obozach koncentracyjnych, tworzeniu państw marionetkowych, kolaboracji, obozach pracy przymusowej, zmianach społecznych, itp. z punktu wiedzenia wszystkich dotkniętych konfliktem narodów.

 

Multimedia, archiwalne materiały żródłowe, autentyczne rekwizyty (wciąż gromadzone przez pracowników muzeum, często przekazywane przez osoby prywatne) mają stanowić unikatową, interaktywną wystawę na ok. 4 tys. metrów kw. powierzchni muzeum. Dodatkowy tysiąc m2 będzie przeznaczony na wystawy czasowe (całą powierzchnia obiektu, zaprojektowanego przez Studio Kwadrat z Gdyni, to 23 tys. m.).

 

Video - wirtualny spacer po Muzeum Drugiej Wojny Światowej w Gdańsku

 

 

Projekt ekspozycji w wykonaniu belgijskiej firmy Tempora, zwycięzy konkursu na przygotowanie wystawy stałej.

 

 

 

Muzeum Drugiej Wojny Światowej na mapie

 

 

Muzeum II Wojny Światowej przy ul. Wałowej w Gdańsku.

 

 

 

Akt Erekcyjny

 

Akt erekcyjny M2WŚ podpisał na Westerplatte, w 70. rocznicę wybuchu Drugiej Wojny Światowej premier Donald Tusk. Jednocześnie rząd przekazał blisko 360 mln zł na wykonanie tej unikatowej w skali świata inwestycji.

 

 

world war 2 gdansk

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku obok zamku krzyżackiego

 

 

 

 Treść aktu: W 70-tą rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, największej tragedii w dziejach ludzkości, która była czasem bezprecedensowych cierpień jednostek i całych narodów, a zarazem wielkiego poświęcenia w obronie wolności i podstawowych ludzkich wartości, w miejscu, gdzie polscy obrońcy Westerplatte pierwsi stawili heroiczny opór zbrodniczemu systemowi i ludobójczej ideologii hitlerowskich Niemiec, wyrażamy wolę powołania w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej. Następnym pokoleniom przekaże ono pamięć o tym wydarzeniu, będącą przestrogą przed każdą następną wojną, przemocą i okrucieństwem, ale także świadectwem bohaterstwa i przyzwoitości, które można okazywać nawet w najtrudniejszych warunkach, a my mamy obowiązek zawsze je przypominać. Jest naszą intencją, by Muzeum II Wojny Światowej, zainicjowane przez Polskę, kraj szczególnie doświadczony cierpieniem zadanym przez dwa totalitarne reżimy, było wspólnym dziełem wielu narodów, by pomagało im wzajemnie rozumieć ich przeszłość i teraźniejszość, by przyczyniało się do zbliżenia pamięci historycznych społeczeństw, które w konsekwencji II Wojny Światowej znalazły się na długo oddzielone od siebie po dwóch stronach Żelaznej Kurtyny. Dopiero obalenie tej ostatniej w 1989 r. było dla wielu Europejczyków prawdziwym końcem wojny, która rozpoczęła się w tym miejscu 70 lat temu. W obecności bohaterów i uczestników II Wojny Światowej, znamienitych gości uroczystości rocznicowych, przedstawicieli młodego pokolenia, Akt Erekcyjny Muzeum II Wojny Światowej podpisuje Donald Tusk, Prezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej.

 

 

 

Spotkania z historią

 

Warszawa ma Muzeum Powstania Warszawskiego. Kraków ma Muzeum Schindlera. Gdańsk będzie miał Muzeum Drugiej Wojny Światowej.

 

Siedziby muzeum jeszcze nie ma, ale już odbywają się otwarte wykłady. Szczegóły na stronie http://www.muzeum1939.pl/

 

 

 

Zobacz także: domy Gdańsk, Straszyn, Gdynia, Pruszcz Gdański, Kaszuby - mapka inwestycji, skansen kaszubski w Szymbarku

 

 

 

* * *

 

 

Domy w Straszynie i Juszkowie - Gdańsk i Kaszuby na wyciągnięcie ręki

 

Kliknij, by wypełnić formularz i otrzymać ofertę

 


Inne artykuły: