83-010 Straszyn, ul. Chabrowa 33
tel.: 58 352 13 13, tel. kom.: 782 300 500

 

Strona główna > Artykuły > Straszyn – historia, ciekawostki, liczby, zdjęcia, mapa

Straszyn – historia, ciekawostki, liczby, zdjęcia, mapa   2014-03-31

Straszyn to jedna z największych miejscowości w sąsiedztwie Gdańska. Przyciąga swoim dogodnym położeniem, zarówno pod względem małomiasteczkowej zabudowy w sąsiedztwie terenów zielonych oraz komunikacyjnym, w przecięciu ważnych szlaków transportowych.

 

Elektrownia wodna w Straszynie (1910 r.). Przeczytaj o Szlaku Elektrowni Wodnych Raduni i o możliwości wypożyczenia kajaka. Link do galerii zdjęć w Google - Straszyn elektrownia JPG.

 

 

Historia Straszyna

 

Tak było już w XIV wieku, gdy po raz pierwszy Straszyn został wspomniany w oficjalnym dokumencie wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego Fryderyka de Wildeberk, który Stanisławowi Skłodowiczowi i jego spadkobiercom nadał dobra Straszyn (Straschin) i Świńcz za „służbę wojenną na koniu, w kraju, na każde zawołanie” oraz pomoc przy obwarowywaniu obiektów zakonnych.

 

Rozwój miejscowości był silnie związany z przepływającą Radunią, rzeką o górskim charakterze. Począwszy od jarmarków bydła i trzody, przez rzemiosło (jedna z pierwszych w Europie papierni napędzanych siłą wody - 1574 r., dwa młyny, kuźnia, garbarnia) po elektryfikację Gdańska (pierwsza elektrownia wodna – 1910 r.).

 

Przez Straszyn przechodziło też ważne połączenie kolejowe Pruszcz Gdański – Kartuzy – Lębork – Łeba. Świadczą o tym jeszcze pozostałości torowiska i dawny budynek dworca z lat 80-tych XIX wieku. Są plany reaktywacji linii kolejowej. W dworcu ma zaś działać… centrum kultury.

 

 

 

Straszyn 2014

 

Co do kultury, to ze Straszyna nadaje jedna z prężniejszych, prywatnych radiostacji Toksyna.FM. Miłośnicy aktywności fizycznej i rekreacji mogą korzystać z uroków Raduni podczas spływów kajakowych, a na 8 tys. m2 przy ul. Pocztowej można korzystać z parku rekreacyjnego z boiskiem do gry w bule, skateparkiem, strefą aerobiku i siłownią, ścianką wspinaczkową oraz placem zabaw.

 

Można również przespacerować się szlakiem pięciu pomników przyrody, m.in. aleją kasztanowców i grupą głazów narzutowych 7x5,5 m. Lubiący historię mogą zajrzeć na dawny cmentarz z pozostałościami nagrobków pierwszych właścicieli Straszyna i okolic – rodziny Tiedemann.

 

Interaktywna mapa - zwiedzanie Straszyna palcem na mapie. Źródło: Wikimapia.org

 

Zobacz: Park Integracji Społecznej w Straszynie (mapka)

 

 

 

Straszyn w liczbach

 

  • w latach 1643-1657 w Straszynie mieszka Marcin Ruar
  • jeden z najznamienitszych ludzi epoki, duchowny i teolog ariańskiego zboru w Gdańsku;
  • 337 ha – taką powierzchnię zajmuje Straszyn razem z zabudowaniami Hammermuelle (Kuźnice) w 1648 r.;
  • 1885 r. – w Straszynie stoi 20 domów, szkoła ewangelicka, dwa młyny i kuźnia na młyn wodny, działają dwa jarmarki: na bydło i konie, hodowla krów i owiec. Liczba mieszkańców to 272 osoby (138 katolików i 134 ewangelików);
  • 4 mln marek w złocie kosztuje postawienie w 1910 r. pierwszej (z ośmiu) elektrowni wodnych na Raduni o mocy 2411 KW;
  • 1975 r. – rozpoczyna się intensywne budowanie nowych domów; - 2007 r.
  • Straszyn to najludniejsza miejscowość gminy Pruszcz Gdański z 2313 os. Systematycznie powstają nowe nieruchomości na sprzedaż.

 

 

Straszyn na zdjęciach

 

straschin

Straszyn na starych zdjęciach i pocztówkach. Więcej - Straschin JPG.

 

Więcej zdjęć ze Straszyna znajdziesz tutaj.

 

 

 

* * *

 

 

Domy w Straszynie i Juszkowie - Gdańsk i Kaszuby na wyciągnięcie ręki

 

Kliknij, by wypełnić formularz i otrzymać ofertę


Inne artykuły: