83-010 Straszyn, ul. Chabrowa 33
tel.: 58 352 13 13, tel. kom.: 782 300 500

 

Strona główna > Artykuły > Przewodnik cz. 4. Stare spichlerze na Szafarni [MAPA]

Przewodnik cz. 4. Stare spichlerze na Szafarni [MAPA]   2014-05-18

Stare spichlerze na Szafarni 30-kilkumetrowe spichrze Duża Dąbrowa, Królewski, Oliwski, Miedź, Mała i Panna oraz nazwa ul. Szafarnia - vis a vis Wyspy Spichrzów i Wielkiego Żurawia, a sąsiadujące z wyspą Ołowianką i łączącym z nią Mostem Kamieniarskim - to relikty jeszcze średniowiecznej, pokrzyżackiej historii Gdańska.

 

 

Hotele i Muzea w gdańskich spichlerzach

 

U zbiegu Motławy i Nowej Motławy już w 1404 roku powstały obiekty handlowe portu Gdańskiego z charakterystycznymi malutkimi oknami. Dziś wykorzystywane przez Centralne Muzeum Morskie i Hotel Gdańsk. Z okien tego ostatniego rozlega się malowniczy widok na:

 

  • Marinę gdańską z jachtami,
  • zrujnowaną od czasów II Wojny Światowej Wyspy Spichrzów (powstałą w 1576 roku po przekopaniu kanału Nowej Motławy i zabudowanej ponad 300 spichrzami, obecnie częściowo restaurowane na cale rozrywkowe, gastronomiczne i użyteczności publicznej),
  • Główne Miasto z Zieloną Bramą, bazyliką Mariacką, Ratuszem, Żurawiem i Targiem Rybnym oraz wyspą Ołowianką.

 

 

 

Ołowianka

 

Na Ołowiance mieści się centrum melomańskie Gdańska - w postawionej w latach 1897-1898 elektrowni miejskiej autorstwa berlińskiej firmy Siemens&Halske funkcjonuje obecnie Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina, w której nie tylko koncertują sławy polskie i zagraniczne. Jej nazwa pochodzi zaś od nieistniejącego już dziś Dworu Ołowianego, gdzie przeładowywano ten cenny wówczas metal. 

 

Między Żurawiem a Ołowianką kursuje prom. Przeprawa na drugą stronę Motławy kosztuje 1,50 zł od osoby. Szybsze dotarcie na Ołowiankę ma zapewnić planowana (i kontrowersyjna) kładka nad Motławą do Targu Rybnego.

 

 

 

Szafarnia

 

O historycznym bogactwie ul. Szafarnia (odnowionej w 2006 roku) świadczą znaleziska archeologiczne przeprowadzone w połowie 2008 roku. Odkryto fundamenty gotyckich zabudowań oraz szklane naczynia apteczne i piśmiennicze, fajki gliniane, zegarek i pruskie fenigi z połowy XIX wieku. (więcej -> http://www.archeologia.pl/index.php?n=7&m=4&p=16)

 

Skąd nazwa Szafarnia? Najprawdopodobniej od nazwy krzyżackiego urzędnika - szafarza – zajmującego się handlem lokalnym i na skalę międzynarodową, dysponującym aparatem podległych funkcjonariuszy prowadzących skup i sprzedaż towarów, którego siedziba mieściła się w tej okolicy, czego dowodem może być istniejący przy tej ulicy do wybuchu II WŚ Urząd Celny, następca urzędu szafarza.

 

 

 

Spacer po Gdańsku. Szlak turystyczny

 


Spacer po Gdańsku. Szafarnia i Ołowianka. Mapa - Google.

 

 

 

* * *

 

 

Domy w Straszynie i Juszkowie - Gdańsk i Kaszuby na wyciągnięcie ręki

 

Kliknij, by wypełnić formularz i otrzymać ofertę


Inne artykuły: