83-010 Straszyn, ul. Chabrowa 33
tel.: 58 352 13 13, tel. kom.: 782 300 500

 

Strona główna > Artykuły > Przewodnik cz. 17. Podróż w czasie po Wyspie Spichrzów [VIDEO]

Przewodnik cz. 17. Podróż w czasie po Wyspie Spichrzów [VIDEO]   2014-07-25

Jedyna taka wyspa w Gdańsku, na której przeszłość zderza się ze współczesnością i przyszłością – Wyspa Spichrzów. To jednocześnie największy zabytek grodu nad Motławą i największa jego skaza, od lat spora jej część czeka bowiem w ruinie i nieporządku na gospodarza z wizją i pieniędzmi.

 

Wyspa Spichrzów  i okolice. Widok z żurawia. Film nagrany przez Trojmiasto.pl

 

 

 

Deweloperzy na Wyspie Spichrzów

 

Podejść było kilka. W 2009 roku hiszpańska grupa budowlana Labaro wstrzymała się od inwestycji. W jej władaniu był północny cypel wyspy (vis a vis Hotelu Gdańsk). W 2011 roku ze współpracy w ramach spółki celowej wycofał się Polnord.

 

W 2014 roku Gdańsk po raz kolejny ogłosił postępowanie na wybór partnera, z którym zagospodaruje północny cypel Wyspy Spichrzów. Do przetargu stanęły trzy podmioty:

 

  • Property Venture sp. z o.o. (Warszawa);

 

  • Konsorcjum: Multibud W. Ciurzyński S.A., Immobel Poland SPV 10 sp. z o.o., Immobel Poland SPV 11 sp. z o.o. (Warszawa).

 

  • Activa sp. z o.o. z Pruszcza Gdańskiego, deweloper Euro Styl, pracownia architektoniczne KD Kozikowski Design, Nowak Nieruchomości sp. z o.o. i Poleko sp. z o.o. (Pomorze).

 

 

 

Wyspa na Motławie i jej historia


Mroczne i budzące grozę ruiny przy ul. Pożarniczej, Basztowej, Motławskiej i Wspornikowej, powstałe wskutek ostrzału artyleryjskiego i spalenia zabudowań wyspy przez Armię Czerwoną, „wyzwalającą” twierdzę Gdańsk w marcu 1945 roku, kontrastują z odbudowanymi pieczołowicie w klimacie starogdańskim kamieniczkami przy ul. Stągiewnej (na wielu zauważyć można ciekawe płaskorzeźby mieszczan i roślinne zdobienia). Świetność Wyspy Spichrzów przypominają odnowione spichlerze od Mostu Zielonego na południe, wzdłuż ulicy Chmielnej - Włocławek, Holandia, Bociek, Biały Pies, Korzec, Mały i Wielki Groddeck.


Zwiedzających i gdańszczan wciąż straszą kikuty takich spichrzów jak Arche Noah (Arka Noego) na przeciwko Bramy Krowiej, czy Deo Gloria vis a vis Bramy Mariackiej, a z powierzchni ziemi i kart historii zniknęło ich niestety znacznie więcej.

 

 

 

300 spichlerzy

 

W okresie świetności wyspy – przełom XVI i XVII wieku – spichlerzy stało, według różnych źródeł, 300-340. Wśród nich krzątali się sztauerzy, którzy za pomocą małych żurawi przenosili wszelkiej maści towary z i na statki, dokujące przy spichlerzach.

 

 

 

Psy na Wyspie Spichrzów


Przemysłowy teren Gdańska od XIII wieku wyspą stał się w 1576 roku, wskutek przekopania Motławy na Nową i Starą. W obronie przed kradzieżami i pożarami nocą nikt nie mógł przebywać na wyspie. Ulicą Ogarną (stąd jej nazwa) wpuszczano na Wyspę Spichrzów groźne psy i podnoszono mosty zwodzone, a kogo złapano - karano śmiercią. Z tymi zasadami bezpieczeństwa wiąże się legenda o gdańskim skrzypku na dachu – małym grajku, który nie zdążył wydostać się z wyspy po zmierzchu, więc by nie zdradziło go ujadanie ogarów, grał im na skrzypeczkach do świtu na jednym ze spichrzowych dachów i tym samym uniknął śmierci.

 

 

Interaktywna mapa - Wyspa Spichrzów w Gdańsku. Zdjęcie satelitarne

 

 

 

Stągwie Mleczne


Na wyspie warto zwiedzić charakterystyczne budynki Stągwi Mlecznych – pozostałości dawnych fortyfikacji od strony Długich Ogrodów, przy dawnej Drodze Królewskiej. Na fasadzie Wielkiej Stągwi - od strony rzeki - herby Rzeczypospolitej, Gdańska i Prus Królewskich. Warto zwrócić uwagę na pozostałości torów tramwajowych i obrotnicy kolejowej, przebiegających przez Wyspę do dawnej zajezdni przy koszarach pruskich na ul. Łąkowej. Warto również przyjrzeć się odnowionym kamienicom przy ul. Spichrzowej (równoległa do ul. Stągiewnej).

 

 



Zwiedzanie i rozrywka


Ulica częściowo dostępna – obszary niebezpieczne zostały ogrodzone. Przy ul. Stągiewnej kawiarnie, kluby i dyskoteki.Latem rozkładane są przy Zielonym Moście stoiska Jarmarku św. Dominika. W 2014 na Wyspie Spichrzów stanęło wielkie koło widokowe, diabelski młyn.

 

diabelski mlyn

Diabelski młyn w Gdańsku. Wielkie koło widokowe na Wyspie Spirzchów

 

 

 

* * *

 

Kliknij, by ściągnąć ofertę


Inne artykuły: