83-010 Straszyn, ul. Chabrowa 33
tel.: 58 352 13 13, tel. kom.: 782 300 500

 

Strona główna > Artykuły > Przewodnik cz. 2. Tajemnice Gdańska [MAPA]

Przewodnik cz. 2. Tajemnice Gdańska [MAPA]   2014-05-10

Główne Miasto to nie tylko sztampowy spacer ul. Długą i Długim Targiem (z domami dawnych rodów mieszczańskich - Ferberów, Schumannów, Steffensów, czy Uphagena) od Złotej Bramy do pomnika Neptuna, dalej Motławy i z powrotem stylizowaną ul. Mariacką oraz przez bazylikę do Wielkiej Zbrojowni. To tylko pobieżne zwiedzanie 1000-letniego grodu. A Gdańsk kryje znacznie więcej tajemnic i niespodzianek.

 

 

 

 

7 wcieleń św. Dominika

 

Na przykład w kościele p.w. św. Mikołaja przy ul. Świętojańskiej można poszukać 7 wcieleń św. Dominika, patrona zakonu zajmującego się świątynią. Ilość opowieści zakonników wystarcza na niejedną godzinę, więc warto poprosić dominikanina o oprowadzenie po kościele.

 

 

 

Ścięte głowy w św. Janie

 

Na pobliskim rogu ulic Straganiarskiej i Grobla IV można odszukać ślad miejsca urodzin jednego z najsłynniejszych gdańszczan - Jana Heweliusza, piwowara i astronoma. Kilkaset metrów dalej, w kościele św. Jana można zobaczyć rzeźby świętych bez głów - to efekt remontowych uderzeń kilofów w sąsiedztwie - i odchylonej o kilkanaście stopni od pionu ściany (bo kościół postawiono na nieosuszonych bagnach).

 

 

 

400 schodków na dach Gdańska (punkt widokowy)

 

W Bazylice Mariackiej można zmierzyć się z 400. schodami prowadzącymi na szczyt wieży - wysiłek jest nagrodzony oszałamiającą panoramą miasta i okolic.

 

 

 

Bramy miejskie

 

Spacerując wzdłuż Motławy mija się cały zestaw bram miejskich:

  • Tobiasza (nieistniejąca, z 1448 r.),
  • Straganiarską (z lat 1481-1492, na fasadzie wykute herby Prus Królewskich, Polski i Gdańska, w latach 1959-1963 mieszkał w niej Zbigniew Cybulski),
  • Świętojańską (z końca XIV w., odbudowana po wojnie),
  • św. Ducha (najstarsza istniejące brama gdańska),
  • Mariacką (z ośmiokątnymi wieżyczkami na obu flankach i herbami:
  • od strony Motławy - Rzeczypospolitej, której hołdują herby Gdańska i Prus Królewskich, a od strony ul. Mariackiej herb miasta w łapach lwów),
  • Chlebnicką (późnogotycka, przetrwała w stanie nienaruszonym zawieruchy wojenne, herby po obu stronach),
  • Zieloną (apartamenty królów, ale niewykorzystane przez żadnego)
  • Krowią (nazwa od dawnego traktu bydlęcego prowadzącego tamtędy).

 

Wrócić najlepiej ulicą Ogarną z ponad 120 kamieniczkami. Ogarną, bo tędy wyprowadzano psy (ogary) na nocne pilnowanie Wyspy Spichrzów. Na końcu przy ul. Za Murami można dobrze zjeść w Baszcie Narożnej.

 

 

 

Spacer po Gdańsku. Co warto zobaczyć?

 

 

2-kilometrowy spacer po pobocznych atrakcjach głównomiejskich ze smacznym zakończeniem. Wieża widokowa i panomrama miasta, bramy miejskie i gdańskie kościoły. Gdańsk. Główne Miasto - odkryj poboczne tajemnice Gdańskie 

 

 

Zobacz także:

 

 

 

* * *

 

 

Domy w Straszynie i Juszkowie - Gdańsk i Kaszuby na wyciągnięcie ręki

 

Kliknij, by wypełnić formularz i otrzymać ofertę


Inne artykuły: