83-010 Straszyn, ul. Chabrowa 33
tel.: 58 352 13 13, tel. kom.: 782 300 500

 

Strona główna > Artykuły > Słynni Gdańszczanie cz.1. Artur Schopenhauer

Słynni Gdańszczanie cz.1. Artur Schopenhauer   2014-06-12

Historia Gdańska obfituje w mieszczan znanych nie tylko w całej Polsce ale i na świecie. Należał do nich Artur Schopenhauer, ur. 22.02.1788 -> zm. 21.09.1860 we Frankfurcie nad Menem.

 

 

 

Gdańszczanin, inspirator Nietzschego

 

Filozof nurtu pesymistycznego. "Świat jest moim wyobrażeniem" to pierwsze zdanie jego myśli poznawczej. Wykładowca i podróżnik. Jego filozofia zdobyła "popularność" dopiero po śmierci twórcy, a zainspirowała m.in. Fryderyka Nietzschego, Richarda Wagnera, Heinricha i Thomasa Manna, Samuela Becketta, czy też Lwa Tołstoja.

 

Artur Schopenhauer 1788-1860

 

 

 

Śladami Schopenhauera

 

Gdańsk pełen jest miejsc zaznaczonych bytnością tego słynnego mieszczanina. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie je odnaleźć. Zapraszamy na spacer... Mimo że z Gdańska wyjechał z rodzicami w młodym wieku - bo mając 5 lat - w 1793 roku, to zdążył poznać rodzinne dobra:

  • w Sztutowie,
  • na Żuławach Gdańskich,
  • w podgdańskiej Oliwie - Dwór III przy ul. Polanki (dziś nr 122; na jego terenie są Schronisko dla Nieletnich, Instytut Ekspertyz Sądowych, a także Schronisko dla Ptaków Chronionych Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego)
  • dworek z parkiem ze słynną na cały Gdańsk fontanną w Orunii (obecnie Dworek Artura Gdańskiego Archipelagu Kultury).

 

No i oczywiście rodzinny dom przy ul. św. Ducha w pobliżu Bazyliki Mariackiej (obecny numer 47, dawniej - 114).

 

 

 

Artur Filozof

 

Filozoficzną karierę gdańszczanin rozpoczął na emigracji politycznej (rodzice wyjechali z Gdańska w akcie sprzeciwu, wobec II rozbioru Polski i wcielenia Gdańska do Prus) w Getyndze, potem w Berlinie i Jenie. Jego dzieła są dostępne w gdańskich bibliotekach. Słynny gdańszczanin ma również ulicę swego imienia w rodzinnym mieście. Ciekawostka, pamiętnik matki Schopenhauera - Joanny pt. „Gdańskie wspomnienia” to jeden z najpiękniejszych i najbardziej realistycznych utworów o codziennym życiu w mieście portowym nad Motławą w czasach rozbiorów.

 

 

Spacer śladami Schopenhauera po Gdańsku i okolicy. 

 

 

 

Dźwięki

 

18-wieczny Gdańsk. Fragment audycji w Programie Drugim Polskiego Radia: http://www.polskieradio.pl/8/22/Artykul/241280,Matka-Schopenhauera. Paweł Huelle opowiada o gdańskich wspomnieniach Johanny Schopenhauer, urodzonej w Gdańsku niemieckiej pisarki romantycznej, autorki poczytnych powieści, matki znakomitego filozofa Artura Schopenhauera.

 

 

 

Zobacz także: Biskupia Górka w Gdańsku i jej tajemnice

 

 

 

* * *

 

 

Domy w Straszynie i Juszkowie - Gdańsk i Kaszuby na wyciągnięcie ręki

 

Kliknij, by wypełnić formularz i otrzymać ofertę


Inne artykuły: