83-010 Straszyn, ul. Chabrowa 33
tel.: 58 352 13 13, tel. kom.: 782 300 500

 

Strona główna > Artykuły > Przewodnik cz. 22. Piec kaflowy w Schronisku im. P. Beneke [ZDJĘCIA]

Przewodnik cz. 22. Piec kaflowy w Schronisku im. P. Beneke [ZDJĘCIA]   2014-09-19

Biskupia Górka (60,8 m n.p.m.) jest największym wzniesieniem w śródmieściu Gdańska i kryje w sobie wiele tajemnic. Jedną z nich są skarby ukryte w policyjnym Laboratorium Kryminalistyki. Jest tam unikatowy piec kaflowy przedstawiający historię militarną Gdańska, niezwykłe herby miasta i panorama Gdańska ułożona z 54 ceramicznych płytek. Rarytasy.

 

Jest tylko jeden problem. Policja nie często organizuje dni otwarte i nie do wszystkich pomieszczeń pozwala wchodzić. Ale zacznijmy od początku. Zaczęło się w 1938 roku. Wtedy ruszyła budowa największego w Niemczech schroniska młodzieżowego. Mogło na raz przyjąć 500 gości. Gotowy kompleks z obszernym tarasem, 25-metrową wieżą zegarową i megalitycznym portalem uroczyście otwarto 21 marca 1939 r. Dzwony zagrały po raz pierwszy 26 lipca 1940 r. Karylion na wieży odgrywał "An der Weichsel gegen Osten" i "Gen Ostland woll'n wir reiten". I tak codziennie w samo południe, a oczom gapiów ukazywały się dwa modele kog „Piotr z Gdańska” dowodzony przez Pawła Benekego i „Św. Tomasz”.

 

I tak nietynkowany gmach w stylu starogermańskim, przypominający zamek krzyżacki w Lidzbarku Warmińskim królował nad miastem. Każdy członek Hitlerjugend, który odwiedził to miejsce mógł zachwycać się widokiem z tarasu i wieży na Główne i Stare Miasto, i dalej hen na Zatokę Gdańską.

 

Dlaczego Paul Beneke, kaper? W końcu dzięki niemu Gdańsk wszedł w posiadanie słynnego dzieła Hansa Memlinga - "Sąd Ostateczny". Do obejrzenia w Muzeum Narodowym w Gdańsku na ulicy Toruńskiej 1.

 

 

Galeria zdjęć. Schronisko Młodzieżowe im. Pawła Benekego (Paul-Beneke-Jugendherberge) - 3-metrowy piec kaflowy

 

piec schronisko beneke

Zabytkowy piec kaflowy w Laboratorium Kryminalistyki na Biskupiej Górce. Obiekt na codzień niedostępny dla zwiedzających.

 

 

Autorem grafik na piecu jest malarz  Bruno Müller-Linow (1909-1997). Na kaflach rozmiaru 21x21 cm opowiedziana została historia militarna Gdańska. Kafle przedstawiają jednostki wojskowe, które niegdyś stacjonowały w mieście nad Motławą:

  • 2. Regiment Huzarów Gwardii,
  • 5. Regiment Grenadierów,
  • Wolny Korpus von Krockowa itd.

 

Na piecu znajdziemy wojennych dowódców, fragmenty regulaminów wojskowych, teksty żołnierskich piosenek. Narożniki pieca zdobią herby gdańskie. Na uwagę zasługują też drzwiczki pieca.

 

 

zabytkowy piec kaflowy gdańsk

Piec zdobią rysunki ilustrujące historie militarną Gdańska.

 

 

kafle ceramiczne gdańsk

Bei Der Belagerung von Danzig Wurde Der Hagelsberg Gehalten und Ausfälle Gemacht (1807)

 

piec policja

Mackensen War 1908/14. Des XVII. Arneecorps in Danzig. Der Bekannteste Soldat Danzigs Um 1900.

 

danzig paul beneke

Danzigs Leibhusaren Brigade

 

herb gdańska

Herb Gdańska na piecu kaflowym. Budynek Policji na Biskupiej Górce.

 

piec biskupia policja

Vereinigung Danzigs Mit Dem Preuss Staat

 

kafle do pieca

Bei Der Unheilvollen Belage Rung Durch Die Russen Zeigten Sich Danziger Stadtsoldaten Voller Tapferkeit.

 

panorama gdańska

Pożoga Gdańska

 

 

Więcej o Biskupiej Górce + MAPA

 

 

 

* * *

 

Kliknij, by ściągnąć ofertę

 


Inne artykuły: